Évről-évre, szilveszter éjszakáján több millió, sőt akár milliárd ember teszi meg újévi fogadalmait. Ígéretet teszünk önmagunknak, talán ultimátumot adunk, az „újév új én” tükrében és január első néhány napjában, maximum hetében sziklaszilárdan tartjuk is magunkat fogadalmainkhoz. Majd ahogy egyre jobban mászunk kifelé a januári hidegből, úgy fújja el a szél a fogadalmakat is. Vajon hol rontjuk el? Mitől lesz egy fogadalom betarthatatlan? Egyáltalán létezik olyan, amit nem szegünk meg?
Tabula rasa – miért teszünk újévi fogadalmat?
Az újév kezdetét egy az üres papírlap metaforájával lehet definiálni, hiszen minden vég egy új kezdet, vagyis mi földi halandók egyetlen kósza pillanatra úgy hihetjük, hogy december 31-én lepakoljuk a gondjainkat és azok, huss, 1-jére virradóan el is tűnnek. Egy jobb, szebb és tartalmasabb élet víziója tárul elénk, az újév nyújtotta lehetőségek kimeríthetetlen tárházával. Szívesen magunk mögött hagynánk terheinket, rossz, szokásainkat, ambíciónk pedig megtörhetetlen…legalábbis annak látszik.
Az újévi fogadalmak háttere erősen érzelmi alapú, hiszen egyfajta egyensúlyt kívánunk megteremteni az életünkben. Igyekszünk értelmet adni az előző évnek, hogy annak lezárásának időszakában felismerjük, mit csináltunk rosszul vagy miben vallottunk kudarcot. Ehhez mérten pedig újra és újra megtesszük fogadalmainkat, bízva abban, hogy idén másként lesz, idén kitartok, és nem hasalok el.
A fogadalmat tevőket minden esetben a legjobb szándék vezérli, hiszen a felismerést követően, a kudarcok felvállalása után kinyilatkoztatja azon vágyát, hogy változtatni kellene. Ebben pedig általában megerősítést remél családtagoktól, barátoktól.
Akkor mégis miért nem működnek hosszútávon?
Statisztikákkal igazolják, hogy az újévi fogadalmak háromnegyede már az első próbálkozás után zátonyra fut. Ennek oka valószínűleg az, hogy az áhított cél nem reális. Ezt pedig megspékeli, hogy az emberek nagy részéből hiányzik a megvalósításhoz szükséges akaraterő. Vagy egyszerűen csak nem bíznak eléggé magukban ahhoz, hogy tudjanak is változtatni.
Leggyakoribb újévi fogadalmaink:
- Lefogyok, egészségesebben étkezem: Toronymagasan vezeti az újévi fogadalmak listáját. Élek a gyanúperrel, hogy párhuzamot lehet vonni az ünnepek alatt elfogyasztott finomságok és fogyási szándékunk között.
- Lerakom a cigarettát: Az újév tökéletes alkalomnak tűnik, hogy magunk mögött hagyjuk ártó szenvedélyeinket. Vajon sikerül?
- Új, jobb állás után nézek: Szerintem ezen nincs mit magyarázni, mind erre vágyunk nem?
- Élj a mának! : Ismerősen cseng?
- Jobb ember leszek: Meg bőkezűbb, meg kedvesebb, meg odaadóbb. Vagyis önmagam felturbózott, szuperebb kiadása. Egy év alatt vajon felfejlődhetünk erre a szintre?
Saját újévi fogadalmaim
Már tavaly sem fogadtam semmit, mert eddigi szárnypróbálgatásaim rendszerint kudarcba fulladtak. Pedig vettem naplót, mint Bridget Jones, bőszen írogattam a szebbnél szebb vágyaimat, de eredmény nulla. Tavaly óta elhatározásaim vannak. Olyan reális célok, amik valóra váltása belefér egy évbe. Ódzkodom a „lefogyok 10kg-t” vagy „nem iszom többé alkoholt” kijelentésektől, mert nem tudom vállalni a felelősséget, azét, hogy be is tartom. Ezért inkább olyan célokat tűzök, amikben van ráció és, amik az érdekeimet és boldogságomat szolgálják.
Elhatározások 2014:
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=COJxT4JvU6I&w=560&h=315]
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: