Mind arról ábrándozunk, hogy milyen szuper is lenne egy saját autó esetleg a későbbiekben egy saját lakás, tehát egy valódi, önálló élet, melynek irányítói egyedül csakis mi vagyunk. Ám céljaink elérése közben gyakran anyagi korlátokba ütközünk, aminek sok esetben nem a megkeresett pénz mennyisége, sokkal inkább saját mohóságunk szab gátakat. Cikkemben arra próbálom megtalálni a választ, hogy miként is takaríthatunk meg hónapról hónapra minél több pénzt, úgy hogy közben minden szükségletünket maradéktalanul kielégítettük.
Mire is vágysz valójában?
Ahhoz, hogy tudatosan neki tudj állni, spórolni bizony szükség, van arra, hogy alaposan átgondold mik is a céljaid, a vágyaid, az álmaid a jövőre nézve. Kommunikációs-és álláskeresési tréningeken gyakran merül fel a kérdés: hol képzeled el magad öt, tíz esetleg tizenöt év múlva. Ha ezekre a kérdésekre nem csak sacc per kábé tudod a válaszokat, akkor jó esélyed van arra, hogy egy épkézláb tervet eszelj ki arra vonatkozóan, hogy miként is szeretnéd felépíteni a jövődet, az egzisztenciádat. Ahhoz, hogy jövőbeli terveid megvalósításának útjára lép, bombabiztos haditervre van szükség, hiszen e nélkül tulajdonképpen az egész nem más, mint veszett fejsze nyele. Ha például tudod magadról, hogy képtelen vagy otthon a malacperselyben gyűjteni a forintjaidat érdemes lehet átgondolnod valamilyen lekötött megtakarítási formát, amit csak x év után kapsz majd kézhez, és amit fix összegekkel kell fizetned minden hónapban. Ez azért is nagyon jó, mert azt a néhány ezer forintot úgyis elköltenéd valami egészen másra, valószínűleg értelmetlen dolgokra, így azonban egy bankszámlán folyamatosan gyűlik majd a pénzed, ami néhány év múlva hatalmas segítség lesz egy esetleges lakás vagy autó vásárlás alkalmával.
Mire is költesz tulajdonképpen?
Ahhoz, hogy neki állj spórolni, bizony szembe kell nézned a cudar valósággal is. Fontos, hogy naplószerűen vezesd a kiadásaid tételeit, hiszen ennek segítségével láthatod, hogy mennyi felesleges dologra is költesz havi szinten. Abban az esetben, ha a listát extrém hosszúságú célszerű lehet valamilyen rendszer szerint folytatnod az életedet, melyben csoportosítod a kiadásaidat fontossági sorrend alapján. Ezek a csoportok a következők lehetnek:
- létfontosságú, úgy, mint az áram, víz, közös költség, megélhetési költségek
- viszonylag fontos tételek, úgy, mint újat venni valami helyett, ami elromlott
- kevésbé fontos, úgy, mint gyorskaját enni mindennap. Ha otthon készíted magadnak az ételt, bizony súlyos forintokat takaríthatsz meg, havi szinten, ami akár azonnal a megtakarítási számládra vándorolhat.
- teljesen felesleges, úgy, mint a hangulatjavító vásárlások során beszerzett új cipő, felső, nadrág és egyéb csecsebecsék.
Nyilván nőként fontos a megjelenés, de nem kell túlzásokba esnünk és boltkóros módjára rohangálnunk a bevásárlóközpontban. A tudatos vásárlás alappillére éppen az, hogy tudjuk hol a határ és képesek vagyunk mértékletesek, lenni, még akkor is, ha nagyon nehezen álljuk meg, hogy leemeljük azt a tuti telitalpút a polcról.
Elsőre nyilván rémisztőnek hangzik, de a helyzet az, hogy havi szinten számtalan olyan felesleges kiadást halmozunk fel, melyeknek köszönhetően hónap végére bizony mínuszos lesz a bankszámlánk. Ilyen esetekben mérlegelni kell, hogy vajon mik is azok a teljességgel haszontalan dolgok, amikre elmegy a kemény munkával megkeresett pénz. Ilyen felesleges kiadás például az egy-egy buli alkalmával elfogyasztott koktél mennyiség, ráadásul amellett, hogy borsos áron kínálják őket, még rendkívül hizlal is, hiszen tele van cukorral. Koktél helyett válassz inkább rosé fröcsött, ami finom is, frissít is és még a vonalaidra is ügyel.
Az első néhány hétben, bizonyára emberpróbáló feladat lesz lefaragni a költségeidből, de ha kellőképpen kitartó és motivált vagy biztos, hogy sikerrel fogod zárni azt a bizonyos öt, tíz vagy tizenöt éves tervet.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: